Nose Work Lidingö – kursen hålls på Norra Djurgården

Snabbsvar

Var sker Nose Work för hundar från Lidingö?

En tur över Lidingöbron tar dig från ön till Hunduddens Träningscenter på Norra Djurgården. Kursen hålls där, inte ute på Lidingö, så du kommer till oss. Väl på plats söker hunden i inhägnad och upplyst miljö, vardag som helg.

Nose Work för dig som bor på Lidingö hålls hos Hundelska på Hunduddens Träningscenter på Norra Djurgården. Du kommer till oss, och över Lidingöbron är det en kort bilresa in till centret. För en Lidingöhund som är van vid villaträdgårdar och naturen kring Elfvik är sökarbete ett sätt att lägga till mental träning som fungerar även regniga dagar, i inhägnade och upplysta miljöer.

Nose Work Lidingö – kursen hålls på Norra Djurgården
Kurstillfällen

Kommande Nose Work-kurser på Hunduddens Träningscenter

Välj ett tillfälle som passar och anmäl dig direkt. Alla tillfällen hålls på Hunduddens Träningscenter på Norra Djurgården.

StartSlutKursKursledareAnmälan
2026-09-30, 19:152026-10-14, 20:45Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (kväll)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-10-01, 10:002026-10-22, 11:30Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (dagtid)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-10-01, 12:002026-10-22, 13:30Steg II - K9 Nose Work (intro doft) fortsättningskurs (dagtid)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-10-01, 17:302026-10-15, 19:00Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (kväll)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-10-01, 19:152026-10-22, 20:45Steg II - K9 Nose Work (intro doft) fortsättningskurs (kväll)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-11-04, 19:002026-11-25, 20:30Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (kväll)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-11-05, 10:002026-11-26, 11:30Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (dagtid)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2026-11-21, 10:002026-12-12, 11:30Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (lördag)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan
2027-01-14, 10:002027-02-04, 11:30Steg I - Bästa Nosen - K9 Nose Work grundkurs (dagtid)Hunduddens TräningscenterLotta BauerGå till anmälan

Anmälan öppnas hos vår bokningspartner i en ny flik. Tider och kursledare kan ändras.

Nära dig

Från ön till Norra Djurgården

För dig på Lidingö börjar sökandet med en tur över Lidingöbron. Väl på fastlandssidan är det bara en kort bit fram till Hunduddens Träningscenter på Hunduddsvägen 31, en plats många öbor redan har passerat på väg till utflykter på Norra Djurgården. Planerna där är inhägnade och upplysta, insatta i Kungliga nationalstadsparken, och ger hunden en avgränsad yta att söka löst på oavsett årstid. När höst och vinter drar in kan teori och delar av sökandet flyttas inomhus, så att arbetet rullar på även när det är mörkt och blött ute. Att kursen alltid hålls på samma ställe gör att hunden vänjer sig snabbt och kan lägga all kraft på nosen redan från start. Du kommer till oss på överenskommen tid, och för många öbor faller besöket naturligt in i en runda man ändå gör in mot stan.

Snabbsvar
  • En tur över Lidingöbron, sedan en kort bit fram
  • Inhägnade, upplysta planer i Kungliga nationalstadsparken
  • Teori och delar av sökandet inomhus när höst och vinter drar in
  • Samma ställe varje gång, hunden vänjer sig snabbt

Över bron till oss

Ring 070-9201699
Vägen hit

Kort bilresa över Lidingöbron

Från Lidingö tar du dig till Norra Djurgården med en kort bilresa över Lidingöbron, och därifrån är det bara en liten bit fram till Hunduddsvägen. Bor du i till exempel Elfvik, Käppala eller närmare Lidingö centrum är restiden överkomlig, och eftersom du kommer till oss är upplägget detsamma oavsett var på ön du bor. En fördel med att träna på ett fast center är att miljön är sig lik varje gång, vilket gör att hunden känner igen sig och snabbt kommer in i arbetet. Många Lidingöbor väljer att lägga passet i samband med ett ärende in mot stan, så att resan fyller flera syften. Vill du veta hur du enklast tar dig hit utifrån var du bor hjälper vi gärna till.

Snabbsvar
  • Kort bilresa över Lidingöbron
  • Överkomlig restid från Elfvik, Käppala och Lidingö centrum
  • Du kommer till oss, upplägget är detsamma oavsett var på ön
  • Många lägger passet i samband med ett ärende in mot stan

Så tar du dig hit

Ring 070-9201699
För vem

Sökarbete som komplement för villahunden

Hundlivet på Lidingö bjuder ofta på gott om plats, med villaträdgårdar och naturen kring Elfvik inpå knuten. Många Lidingöhundar får därför mycket fysisk rörelse, men fysisk träning mättar inte alltid hjärnan, och en hund som får springa mycket kan ändå vara understimulerad mentalt. Där kommer sökarbetet in. Nose Work ger hunden ett mentalt arbete som tröttar på ett annat sätt, och det fungerar särskilt bra under årstider när mörker, kyla och regn kortar ner de vanliga utomhusaktiviteterna. Övningarna går utmärkt att repetera hemma, till exempel genom att gömma dofter i trädgården eller inomhus, vilket gör Nose Work till ett tacksamt komplement för den som har en aktiv hund och vill ha något att göra även gråa dagar. Resultatet blir ofta en hund som är mer nöjd och lättare att varva ner.

Snabbsvar
  • Villaträdgårdar och natur ger mycket fysisk rörelse
  • Fysisk trötthet är inte samma sak som mental
  • Sökarbete tröttar hjärnan och lugnar hunden
  • Fungerar även gråa dagar och går att repetera i trädgården

Mätta hjärnan, inte bara kroppen

Ring 070-9201699
Recensioner
Öva hemma

Övningar du tar med hem till trädgården

Det du lär dig på kursen är gjort för att fortsätta hemma, vilket passar den som har en trädgård att öva i. Vi inleder med godbitar gömda i lådor som hunden får hitta på egen hand, så att den förstår att letandet lönar sig. Steg för steg går vi sedan över till en bestämd doft och gör uppgifterna svårare, med gömmor som kräver mer och underlag som växlar mellan behållare, inomhus och utomhus. En del av tiden lägger vi på dig, på att uppfatta när hunden nosat sig fram till rätt ställe och belöna i det ögonblicket. Passen hålls korta och slutar medan hunden fortfarande är sugen. Mellan gångerna kan du repetera samma övningar hemma, till exempel genom att gömma dofter bland buskarna i trädgården eller inne i huset när vädret håller er inne, vilket gör Nose Work till något ni kan hålla igång året runt.

Snabbsvar
  • Kursens övningar är gjorda för att fortsätta hemma
  • Start med gömda godbitar, sedan sök mot en bestämd doft
  • Repetera i trädgården eller inne när vädret håller er inomhus
  • Korta pass, hunden slutar medan den är sugen

Träna vidare hemma

Ring 070-9201699
Kom igång

Så ordnar du en plats från Lidingö

Att boka är okomplicerat. Berätta kort om din hund och vad ni vill träna, så skickar vi ett förslag på upplägg och pris. Den som håller i kursen är NACSW Certified Nose Work Instructor och medlem i Svenska Nose Work Klubben, och vi anpassar innehållet efter hundens ras och sätt. Verksamheten har betyget 5,0 av 5 på Google utifrån sex recensioner, och en nöjd-kund-garanti ingår. Tiderna kommer vi överens om tillsammans, och eftersom vi svarar dygnet runt går det att planera in besöket runt bron och arbetsdagen. Slå en signal på 070-920 16 99 eller skriv via formuläret. Många öbor tycker det är smidigt att lägga passet samma dag som ett annat ärende på stan. Själva sökandet sker på centret på Norra Djurgården, dit du tar hunden över bron.

Snabbsvar
  • Berätta om din hund, så skickar vi förslag och pris
  • Ledare med NACSW-certifiering och med i Svenska Nose Work Klubben
  • 5,0 av 5 på Google och nöjd-kund-garanti
  • Svar dygnet runt, ring 070-920 16 99

Planera in ett besök

Ring 070-9201699
Vårt löfte

Det som skiljer oss

Fackmässigt utfört

Vi följer branschens riktlinjer och dokumenterar utfört arbete.

Snabbt på plats

Kort inställelsetid i hela vårt arbetsområde.

Tydligt pris

Skriftligt pris innan vi börjar — inga dolda avgifter.

Nöjda kunder

Många återkommande kunder — vi gör jobbet rätt från början.

Vanliga frågor

Vanliga frågor

Kursen hålls på Hunduddens Träningscenter på Norra Djurgården, på Hunduddsvägen 31. Du kommer till oss, det sker inte ute på Lidingö. Över Lidingöbron är det en kort bilresa in till centret.

Från Lidingö tar du dig till Norra Djurgården med en kort bilresa över Lidingöbron, och därifrån är det bara en liten bit fram till Hunduddsvägen. Restiden är överkomlig oavsett var på ön du bor.

Fysisk rörelse mättar inte alltid hjärnan, och en hund som springer mycket kan ändå vara understimulerad mentalt. Sökarbete ger ett mentalt arbete som tröttar på ett annat sätt och gör hunden lättare att varva ner.

Ja, sökarbete passar särskilt bra när mörker och väder kortar ner utomhusaktiviteterna. Planerna är inhägnade och upplysta, teori kan hållas inomhus, och övningarna går att repetera hemma i trädgården eller inomhus.

Du ringer 070-920 16 99 eller beskriver din hund via formuläret, så återkommer vi med ett förslag. Tider bokas efter överenskommelse och vi är tillgängliga för kontakt dygnet runt. Sökandet sker på centret på Norra Djurgården.

Hundträning nära dig i Stockholm

Hör av dig med ditt område och din hunds behov, så berättar vi hur träningen går till hos oss eller hemma hos dig.

📞 Ring ossBoka besök